Média

12.12.2011

Respekt 11.12.2011Číhá i na vás

Češi začínají zjišťovat, kde všude mohou narazit na neviditelný, záhadný a smrtelně nebezpečný azbest

článek zdehttp://respekt.ihned.cz/c1-54159560-ciha-i-na-vas

 

 

7.12.2011

Azbest ve školách potvrzen. Radní mají odborný posudek.

http://ceske-budejovice.nejlepsi-adresa.cz/zpravy/clanky/Azbest-ve-skolach-potvrzen-Radni-uz-maji-v-ruce-odborny-posudek-1543

Školka v Dubé zamořena.

http://liberec.idnes.cz/skolka-v-dube-neni-z-boletickych-panelu-presto-ji-azbest-zamoril-take-1js-/liberec-zpravy.aspx?c=A111206_183538_liberec-zpravy_alh

 

2.12.2011

Boletické panely s azbestem v 293 školách! zdroj idnes.cz zde:

http://zpravy.idnes.cz/boleticke-panely-s-azbestem-jsou-nejmene-v-293-skolach-f9w-/domaci.aspx?c=A111202_145209_domaci_wlk

 

 

2.12.2011

Nadlimitní hodnoty azbestu znala ředitelka školky v Dubé tři roky.

http://m.denik.cz/mobile/denik/clanek/1384717

 

30.11.2011

Mladá fronta DNES
Datum vydání: 30.11.2011
Rubrika / pořad: Titulní strana
Strana / zpráva: 01
Autor: Antonín Viktora
Azbest. Hrozba pro tisíce škol a nemocnic
 
Nejen školákům, ale i desítkám tisíc dalších Čechů hrozí plicní onemocnění včetně rakoviny kvůli nebezpečnému azbestu. Ten je součástí mnoha v 70. a 80. letech postavených budov, které procházejí rekonstrukcí. A při ní se azbest uvolňuje.
ČESKÉ BUDĚJOVICE V pondělí místo školy do kina, včera a dnes volno. Žáci ze dvou škol na českobudějovickém sídlišti Máj musí být aktuálním programem nadšeni.
Jejich rodiče už méně.
Školy se musely zavřít kvůli vysokým koncentracím azbestových vláken ve třídách. Nebezpečná látka se do vzduchu zřejmě dostala při letní opravě školních budov, takže ji děti mohly vdechovat už tři měsíce.
Teď se ukazuje, že případ v Českých Budějovicích rozhodně není ojedinělý. A rakovinotvorný azbest může ohrožovat tisíce lidí v Česku.
Jen od září už kvůli azbestu musely přemístit výuku čtyři školy v Praze amateřská škola na Českolipsku.
Hlavník hygienik Michael Vít teď proto chce nařídit kontrolní měření ve všech školách, jejichž budovy byly postaveny za socialismu a nedávno prošly rekonstrukcí. Právě těch se hrozba týká. „Nebezpečí nepodceňujeme. Ale nejdříve musíme zjistit, kde se co opravovalo. Snažíme se získat souhrnné údaje ze stavebních úřadů,“ říká Vít.
Potíže s azbestem, který se v organismu ukládá a postupně se podílí na vzniku nádorů, mohou mít daleko větší rozměry. V Česku jsou nejen školy, ale i tisíce nemocnic či administrativních budov postavených v 70. a 80. letech z takzvaného boletického panelu. Jeho součástí bývají azbestové izolační desky. Právě tyto budovy se teď hromadně opravují a dělníci při tom narušují azbestové desky. Do okolí se tím uvolňuje karcinogenní prach.
„Dokud se na takovou stavbu nesáhne, nepředstavuje azbest nebezpečí,“ říká odbornice na sanaci azbestu Zoja Guschlová.
Domy se dají opravit bezpečně, azbest je však třeba likvidovat podle přísných pravidel. A protože je to drahé a náročné, předpisy se mnohdy zanedbávají. „Zakázku obvykle získá firma, která je nejlevnější. Kvůli úspoře zvolí špatný postup a limity pro azbest jsou mnohonásobně překročeny,“ dodává Guschlová.
Na rekonstrukce dohlížejí hygienici. Vít se však brání, že se o opravách mnohdy dozvědí se zpožděním.
» Pokračování na str. A4
Jedovaté domy, hrozba pro tisíce lidí
Azbestových vláken, která člověk vdechne, se už organismus nedokáže zbavit
» Pokračování ze str. 1
Likvidaci azbestu při stavbách by správně měli zajišťovat dělníci oblečení v kombinézách, s maskou na obličeji. Kolem stavby se musí vyznačit ochranná zóna. Běžné je použití speciálních čističek vzduchu a vysavačů.
To vše je však finančně nákladné. Obvyklejší je proto postup, který zvolila letos v létě firma při rekonstrukci školy z „boletického panelu“ v ulici Na Šutce v Praze. Popsal ho Roman Kasík, který bydlí přímo naproti škole a dělníky po celou dobu pozoroval.
„Tři rusky hovořící chlapi tam byli do půl těla, v jedné ruce drželi flexu a v druhé pneumatické kladivo. Teď tam do toho řezali a přitom okna do školy byla otevřená,“ uvedl Kasík na webu Čistá škola.
Po rekonstrukci byly ve škole naměřeny nadlimitní koncentrace azbestových vláken a musela být několik týdnů zavřena. Radnice nechala opravenou budovu vyčistit, což stálomiliony korun navíc.
„Sanaci azbestu u nás může dělat každá firma, která má v živnostenském listu likvidaci nebezpečných odpadů. Nikdo už nezjišťuje, jestli má zkušenosti, potřebné vybavení a zná předpisy. Problém s azbestem se v Česku dlouhodobě podceňuje,“ říká Gustav Krch z firmy Ekostar, která se odborné likvidaci azbestu věnuje už dvacet let.
Azbestových vláken, která člověk vdechne, se už organismus nedokáže zbavit. Zůstávají usazená v plicích a při dlouhodobém vdechování se hromadí. To může vést k asbestóze (podobné astmatu), nádoru ve výstelce plic nebo přímo k rakovině plic.
Kolik v Česku stojí domů, u kterých by neodborná rekonstrukce mohla představovat vysoké nebezpečí, nedokáže nikdo odhadnout. Jisté však je, že jich není málo.
V Československu se v letech 1975 až 1984 spotřebovalo 50 tisíc tun azbestu ročně. Většina šla do stavebnictví. Kromě „boletického panelu“ byl běžně součástí střešní krytiny a vyráběly se z něj i vodovodní trubky.
***
FAKTA Jak škodí azbest Nebezpečná jsou jeho vlákna, která se uvolňují při porušení azbestových desek. Člověk vlákna vdechne, v organismu se trvale ukládají a hromadí. Zhoršují dýchání a dlouhodobě přispívají ke vzniku rakoviny plic. FAKTA Kde se používal azbest
Azbest neboli osinek se ještě před zhruba třiceti lety hodně používal v celé Evropě pro své příznivé tepelné a mechanické vlastnosti. Ve stavebnictví byl považován za materiál budoucnosti. Česko jej zařadilo mezi prokázané karcinogeny pro člověka v roce 1984. Ale často byl dál používán. Od roku 1997 již není povolena výroba azbestových materiálů. Azbest je nejčastěji součástí tzv. boletického panelu (na fasádách ubytoven, nákupních středisek, škol, úřadů) nebo tvoří nehořlavý podklad pro vzduchotechniku či elektroinstalaci v bytových jádrech.
 
 
28.11.2011

zpravy.rozhlas.cz

Datum vydání: 28.11.2011
Rubrika / pořad: spolecnost
Autor: Nikola Bojčev,Mirko Kašpar
 
Češi podceňují jedovatý azbest, nejohroženější jsou školy
 
Případ dvou českobudějovických základních škol, které hygienici uzavřeli kvůli nadlimitním hodnotám zdraví škodlivých azbestových vláken, se může opakovat kdekoli v Česku. Dosud totiž nikdo nezmapoval, kde všude se nebezpečné látky vyskytují a Češi toto riziko podle odborníků velmi podceňují.
Azbest se dříve využíval hlavně ve stavebnictví. „V tehdejším Československu jsme naštěstí neměli azbestu tolik, jako v zemích západní Evropy. Školy jsou u nás bohužel nejzasaženější v tom, že používají prosklené pláště, jako mají v Českých Budějovicích,“ uvádí odborník Petr Balvín ze společnosti Omnipure.Často jde o mateřské školy nebo pavilony škol, které byly postaveny v době výstavby sídlišť. Tam se používaly deskové materiály s obsahem azbestu.Podle Petra Balvína by bylo prospěšné zmapovat skutečnou situaci. „Nedodržují se tu důsledně zákony, které tu jsou. Od roku 2006 je součástí stavebního zákona vyhláška 499, která nařizuje projektantům, aby v případě přípravy rekonstrukce provedli stavebně-technický průzkum s ohledem na výskyt azbestu.“
„Dost silně se to bagatelizuje, takže potom se v projektech objeví nějaká formulace typu ‚azbest jsme neviděli‘ a tím to končí. Pak tam někdo vstoupí na základě takového projektu a neví, že tam azbest není a může do něj zasáhnout tak, jak by se stávat nemělo,“ varuje Balvín.O přítomnost azbestu v budovách se podle něj zajímají převážně jen zahraniční kupci. A často se velmi diví, že český majitel o nebezpečí azbestu nic neví. „V některých zemích západní Evropy bývá zvykem, že při převodu nemovitosti bývá součástí smlouvy i klauzule o existenci či neexistenci azbestu,“ upřesňuje odborník.Češi prý mívají sklon azbest a jeho účinky bagatelizovat. „Mluvíme o látce, která není vidět, cítit, nikdo o ní vlastně neví. Když někdo pracuje s azbestem a není žalobce, který na něj ukáže prstem, tak málokdo zjistí, že něco takového udělal, ale on může ušetřit nemalé částky,“ dodává Petr Balvín z firmy Omnipure.Stavební firmy se podle něj často snaží například přesvědčit majitele objektu, ať na přítomnost azbestu raději nebere ohled, protože pak by se mu rekonstrukce výrazně prodražila.
Kromě dvou českobudějovických škol potrápil azbest v poslední době i dvě školy v Praze 8. Základní školy Hovorčovická a Na Šutce musely být počátkem školního roku uzavřeny poté, co kvůli neodborným stavebním pracím při zateplování zamořil azbest uvolněný ze starých panelů celou budovu.
 
 
22.11.2011
 
Mladá fronta DNES
Datum vydání: 22.11.2011
Rubrika / pořad: Praha
Strana / zpráva 01
Autor: Kateřina Kolářová
 
Škola Na Šutce je otevřená. Vrátila se jen část dětí
 
KOBYLISY Téměř tři měsíce poté, co oficiálně začal školní rok, se konečně znovu otevřela jedna ze dvou azbestem zamořených základních škol v Praze 8. Městská část zaručuje, že hodnoty azbestových a minerálních vláken naměřené přímo ve škole i v jejím okolí jsou nulové, a tak se včera mohly děti vrátit do své školy.
Na Šutce už není ani stopy po tom, že by tu bojovali s nebezpečnou látkou. Informace uvázly jen na webových stránkách školy a pomyslnou tečkou ze strany radnice Prahy 8 bude nejspíš dnešní večerní setkání rodičů se zástupci městské části a několika odborníky.
„Chceme upřesnit, proč jsme při dekontaminaci školy postupovali, jak jsme postupovali, jak probíhala měření,“ uvedl místostarosta Prahy 8Michal Šustr.
Mluvit se ale bude také o druhé škole se stejným problémem, o Hovorčovické. Tady se ovšem na brzký návrat děti nejspíš těšit nemohou. Zatím ještě neskončily ani stavební práce.
Další škola až v lednu
„Začátek dekontaminace je závislý na tom, kdy skončí stavební práce, a to bude nejspíš na přelomu listopadu a prosince,“ vysvětluje radní pro školství v Praze 8Martin Roubíček. Škola by měla být na návrat žáků připravená až v lednu příštího roku. Místostarosta Šustr ještě včera poznamenal, že se osmá městská část hodlá s firmou, jež pracuje na rekonstrukci Hovorčovické, soudit. Výsledkem by mělo být například zaplacení penále za nedodržení termínu dokončení stavby.
V případě Základní školy Na Šutce už je největší problém vyřešený, děti se vrátily. Ovšem krátce poté, co se ukázalo, že kvůli neodborné likvidaci karcinogenního azbestu se z budovy stalo neobyvatelné místo, někteří rodiče se rozhodli k ráznému kroku. „Moje děti už na Šutku nechodí, nechtěl jsem čekat, jak to dopadne, stačilo mi, že tam chodily dva týdny a musely vdechovat azbest,“ říká Stanislav Skala. Vzhledem k tomu, že azbest se jako nehořlavá látka používal při stavbách v Česku několik desetiletí, může se podobný problém jako u dvou základních škol v Praze 8 objevit kdekoliv v Praze, respektive v celé zemi.
 
 

8.11.2011

Mladá fronta DNES
Datum vydání: 8.11.2011
Rubrika / pořad: Praha  
Strana / zpráva 03  
Autor: Kateřina Kolářová  
„Bez jistoty, že je škola čistá, tam děti nepustím“
 
Radnice Prahy 8 tvrdí, že poslední měření ve škole Na Šutce ukázala nulové koncentrace azbestových vláken. Rodiče tomu nevěří, chtějí vidět výsledky.  
 
KOBYLISY Nebýt Roberta Studeného a několika dalších otců z Kobylis, nejspíš by děti ze Základní školy Na Šutce při vyučování dýchaly kyslík „obohacený“ o azbestová vlákna. Právě rodiče malých školáků totiž upozorňovali radnici Prahy 8 na to, že problém není jen ve školní budově v Hovorčovické, ale i tady.  
Po téměř dvou měsících, kdy se různé sanační firmy více či méně úspěšně snažily školu vyčistit, teď hlásí vedení osmé městské části, že je hotovo. „Poslední měření ukázala v budově i venku nulové hodnoty. Čekáme už jen na zprávu hygieny, to by mohlo být do konce týdne, a děti se budou moci vrátit do školy,“ říká Martin Roubíček, radní pro školství Prahy 8.  
Možná by ale návrat školáků nemusel být tak hladký, jak si radnice nejspíš představuje. „O některých rodičích už vím, že ani na nic nečekali a hned přehlásili své děti jinam,“ říká otec dvou dětí Robert Studený. Na výsledky interpretované radnicí se ale spoléhat nechce. Původní důvěra totiž dávno zmizela. „Než se ukázalo, že tady ten azbest skutečně je, tak jsem neměl důvod informacím od radnice nevěřit. Nakonec se ale ukázalo, že je všechno jinak,“ přiznává ztrátu iluzí Studený.  
A jak se nepříjemné procitnutí kobyliských rodičů odehrálo? Byla sotva polovina září, když se provalil průšvih ve škole v Hovorčovické, tedy tam, kde stavební firma, podobně jako Na Šutce, kvůli lajdácké práci zamořila celou budovu azbestem. Tamní děti ale do školy vůbec nepřišly. Stavební práce se totiž protahovaly. „Tady, Na Šutce, to bylo jinak. Naše děti sem normálně chodily. Když jsme zjistili, jak se tomá s Hovorčovickou, začali jsme se zajímat i o naši školu. Na začátku nám radnice tvrdila, že tu azbest není. Pak se ukázalo, že je, dělníci to likvidují pomocí kladiv a rozbrušovaček,“ popisuje první kontakt s problémem Studený s tím, že vůbec první měření si vynutili sami rodiče.  
„Potom teprve se začaly pro školáky hledat náhradní prostory. Musím uznat, že jsme byli opravdu vytočení, vždyť tam děti dýchaly něco, co je smrtelně nebezpečné, něco, co způsobuje rakovinu,“ vzpomíná na první rozhořčení Studený. A na závěr ještě dodává, že posledních několik dní se nedaří informace o stavu školy získat. „Chceme vidět výsledky měření a ověřit si je. Jinak tam například moje děti prostě chodit nebudou,“ dodává rezolutně Studený.  
 
FAKTA Azbestové školy v Praze 8  
 
V Základní škole Hovorčovická ještě nezačaly sanační práce a děti, včetně studentů obchodní akademie, která zde také sídlí, chodí už více než dva měsíce do jiných zařízení. Naopak škola Na Šutce by se měla žákům zhruba v příštím týdnu opět otevřít.  
Rodiče však chtějí nejdříve vidět výsledky posledních měření. Do té doby děti do školy nepustí.     
 

 

25.10.2011

Školu zavřeli na nátlak rodičů

 

Zdroj:

PRAHA HN

Datum vydání:

25.10.2011

Rubrika / pořad:

Pražské zprávy

Strana / zpráva:

08

Autor:

Matěj Smlsal

Azbestem zamořená ZŠ Na ŠutceKOMPLETNÍ ČIŠTĚNÍ

Kvůli azbestovým vláknům chodí děti do jiných škol Až po nátlaku rodičů začala městská část intenzivně jednat

Už déle než měsíc nesmí žáci ani učitelé vstoupit do své Základní školy Na Šutce. Během zateplování budovy  do ní totiž pronikla karcinogenní azbestová vlákna, pravděpodobně kvůli neodborné likvidaci azbestocementových desek. Čtyři sta žáků proto musí navštěvovat školy v okolí.
Navíc termín otevření školy se nyní opět posunul. „O víkendu ukončili pracovníci sanační firmy čištění celé budovy. Tento týden se konají kontrolní měření, kolaudaci jsme zatím odložili na 1. listopad,“ informovala hygienička Jarmila Rážová.

 

Na azbest prý používali pneumatické kladivo

Rekonstrukci prováděla v létě stavební firma Cetus Plus. Ta se zavázala i k ekologické likvidaci desek.
Roman Kasýk, jehož dvě děti školu navštěvují, však bydlí naproti a celou dobu dělníky pozoroval. „Pracovali na plošině, která pořád pískala. Proto jsem za nimi šel a požádal je, aby s tím něco udělali. V té době jsem o azbestu ještě nic nevěděl, vadil mi jen hluk,“ vypráví.
Když se ale začaly objevovat zprávy o uzavření nedaleké školy v Hovorčovické, právě kvůli problémům s azbestem, začal se Kasýk zajímat.
„Teprve pak mi došlo, že jsem se za nimi neměl vůbec dostat. Jelikož pracovali s azbestem, měla tam být vyznačená zóna, dělníci měli pracovat v ochranném oblečení. Tři rusky hovořící chlapi tam však byli do půl těla, v jedné ruce drželi flexu a v druhé pneumatické kladivo. Teď tam do toho řezali a přitom okna do školy byla otevřená,“ popisuje rodič.
Stavební firma však jakákoliv obvinění z pochybení odmítá. „Likvidace proběhla v souladu s platnými právními předpisy, dělníci pracovali v ochranných pomůckách. O tom, jak se azbest dostal do školy, nechci spekulovat,“ reagoval předseda představenstva Cetus Plus Pavel Boček.

 

Nadlimitní hodnoty naměřili už v srpnu

Firma si dokonce během rekonstrukce sama objednala dvě kontrolní měření.
Už výsledky z 26. srpna však prokázaly nadlimitní výskyt azbestových vláken. „Hodnota dosáhla počtu 1 009 vláken na metr krychlový. Povolená hranice je sice tisíc, ale je třeba počítat s odchylkou dvaceti procent. Proto jsme tehdy povolili školu otevřít,“ uvedla hygienička Jarmila Rážová. To však utvrdilo Romana Kasýka v přesvědčení, že je třeba jednat. Jeho snahu podpořili také další rodiče. Ti založili i webové stránky, na nichž doteď informují o aktuální situaci.
Kasýk městské části dokonce nabízel, že sám zajistí další měření. „Radní mi ale celou dobu slibovali, že vše bude v pořádku, ať si nedělám starosti a že ho objednají,“ říká.
Nakonec se uskutečnilo 14. září. U šatny naměřili 2 800 vláken na metr krychlový. „Proto jsme školu ihned uzavřeli,“ uvedla radní Prahy 8 Markéta Adamová s tím, že viníka celé situace nyní hledají právníci.
„Děti šly další den do kina, pak jsem vyhlásil několik dnů ředitelského volna,“ popsal ředitel školy Zbyněk Drozda.
Od 3. října, kdy začalo čištění budovy, zajistil vyučování ve školách Chabařovická a U Školské zahrady. Situaci se snaží odlehčit i tím, že ji nazývá Expedice Tučňák. „Chtěli jsme najít motivaci pro to, že jdeme na jinou základnu. Zároveň ale nechceme přerušit naši vědeckou činnost, tedy učení. Tučňák je symbol vytrvalosti,“ vysvětlil.

Školu máme rádi, proto vyvíjíme tlak

Přestože děti musí už několik týdnů chodit do jiných škol, většina rodičů je stále trpělivá. Jen minimum jich přehlašuje potomky jinam.
Stanislav Skala už tak ale učinil. „Díky kauze jsme zjistili, že za humny se nám vyvinula kvalitní škola,“ uvedl rodič důvod odchodu.
Roman Kasýk by však děti odhlásit nemohl. „Holka tak miluje svou paní učitelku, je tu tolik šťastná, že to bych jí prostě neudělal. Vždyť tohle všechno podnikám jen proto, že jsme ve škole maximálně spokojení,“ uzavřel.

***


Azbest

Co je azbest?

Přírodní vláknitý minerál, který se dříve často přidával do stavebních materiálů, například eternitových desek či rour ve stoupačkách.

Je azbest nebezpečný?

Pokud se vdechují azbestová respirabilní vlákna, tak ano. Ta se uvolňují při jakémkoliv porušení azbestových stavebních materiálů. Vlákna jsou karcinogenní a způsobují vážná plicní onemocnění.

Foto popis| KOMPLETNÍ ČIŠTĚNÍ Místo žáků se po škole během října pohybovali pracovníci sanační firmy. Ti ukončili práci o víkendu, nyní se v budově konají kontrolní měření. Žáci by se mohli vrátit příští týden.
Foto autor| FOTO: STANISLAV SKALA

O autorovi| Matěj
Smlsal
, matej.smlsal@economia.cz

 

 

21.10.2011

Zdroj: Mladá fronta DNES
Datum vydání: 20.10.2011
Rubrika / pořad: Praha
Strana / zpráva: 04
Autor: Kateřina Kolářová
 
Za špatnou práci odměna. Druhá zakázka pro firmu.
Společnost, která rekonstruuje základní školu v Hovorčovické ulici, už jednu zakázku pro Prahu 8 neodevzdala včas. Přesto opět uspěla ve výběrovém řízení. 
 
KOBYLISY Radnice Prahy 8 teď řeší dva vážné problémy s azbestem. Stále se totiž nedaří dokončit stavební a sanační práce v základní škole Na Šutce a Hovorčovická. 
V případě druhé jmenované přitom možná nemusela situace zajít tak daleko. Společnost CGM Czech, která zvítězila ve výběrovém řízení na „snížení energetické náročnosti objektu“, už totiž jeden vroubek u městské části má. Před dvěma lety pod názvem Stavby pracovala na stejném projektu v základní škole v Glowackého ulici. Tady sice nezamořila budovu azbestem, ale nedodržela termín dokončení rekonstrukce. „Pokud vím, tak ve škole se nemohlo vyučovat až do prosince. Nedodržení termínu dokončení prací je v případě škol velký problém,“ připustil Michal Švarc, šéf Servisního střediska Prahy 8, které spravuje základní a mateřské školy. Na opakované dotazy CGM Czech dosud neodpověděla. 
 
Radnice: Vybíráme podle ceny 
 
Z logiky věci by mělo vyplynout, že taková firma už nebude zakázky od městské části dostávat. Letos se však do výběrového řízení přihlásila znovu a opět vyhrála. „Musíme vždy vybrat tu nejlevnější nabídku,“ tvrdí radní Prahy 8 Michal Šustr. 
Je sice pravda, že radnice musí především myslet na ekonomiku, ale to neznamená, že by musela vybírat jen podle klíče: nejlevnější nabídka rovná se vítěz. „Pokud by byl v zadání výběrového řízení správně zformulovaný požadavek na kvalitu, stačilo by to pro odmítnutí firmy, která už jednou zakázku pro městskou část zkazila,“ vysvětluje advokát Jan Černý. A ani s takovou podmínkou by přitom radnice nepřišla o dotace od Evropské unie. 
 
Odborník: Peníze nejsou všechno 
 
„Zjednodušeně řečeno můžeme výběrové řízení vést dvěma způsoby. Podle nejnižší ceny, nebo podle ekonomické výhodnosti,“ říká Martina Zábranská, která je jednatelkou firmy MA Projekt, jež se specializuje na administraci veřejných zakázek včetně evropských fondů. 
„V takovém případě je cena jen jedním z mnoha kritérií a v úvahu se mohou brát také předpoklady firmypro konkrétní zakázku. Čili zadavatel si může vyžádat referenční seznam,“ doplnila Zábranská. 
Jinými slovy to znamená, že vedení osmé městské části se mohlo vyhnout současným komplikacím při rekonstrukci školy v Hovorčovické ulici, kde firma nedodržela technologický postup při likvidaci azbestu. Měla totiž možnost stanovit takové požadavky pro získání zakázky, aby ji nedostala firma, se kterou už má špatnou zkušenost.
 
 
 

20.10.2011 

MF Dnes článek o zamořených školách azbestem zde: 

https://www.cistaskola.cz/mf_dnes.jpg

 
 
 
11.10. 2011 článek v pražské příloze MF Dnes

Mladá fronta DNES

Datum vydání: 8.10.2011
Rubrika / pořad: Praha
Strana / zpráva 03
Autor: Kateřina Kolářová
Pokuta za azbest bude milionová
Firma, která pracovala na škole v Hovorčovické, bude kromě penále platit také náhradu škody
 
KOBYLISY Školáci a kantoři ze dvou základních škol a jedné obchodní akademie v osmé městské části se kvůli zamoření azbestem pořád ještě nemohou vrátit do svých tříd. V Hovorčovické firma stále ještě nedokázala dokončit rekonstrukci zateplení. 
Nedodržení původního plánu je také jedním z důvodů, proč se rekonstrukcí školy zabývají právníci městské části. „Tady nejde jen o penále za prodloužení stavby, ale také o náhradu škody. Museli jsme dětem najít náhradní prostory. Částka, kterou po firmě budeme chtít, ještě není přesně stanovená, je ale jisté, že se bude pohybovat v řádu milionů korun,“ řekl radní Prahy 8 pro oblast školství Martin Roubíček s tím, že vyčištění této školy tak ještě ani začít nemohlo, a není proto schopný odhadnout, kdy by se děti mohly do školy bezpečně vrátit. 
U Základní školy Na Šutce se zase musel posunout začátek sanace. Právě tahle škola měla být „vyčištěná“ od azbestu už ve čtvrtek. Kvůli zdržení stavebních prací ale kontrolní měření nepřijdou na řadu dříve než na začátku příštího týdne. 
„Museli jsme počkat, než v Základní škole Na Šutce skončí rekonstrukce, proto se posunula sanace. V Hovorčovické se ještě ani začít nemohlo, původní firma stále nepředala dokončenou stavbu,“ vysvětloval Roubíček nepříjemné protahování termínů. 
Sem by se školáci mohli v ideálním případě opět nastěhovat v posledním říjnovém týdnu. Ovšem jen za předpokladu, že kontrolní měření dopadnou dobře a v areálu ani v budově už nebude po karcinogenním azbestu ani stopy. Teprve potom může pražská hygienická stanice provoz školy povolit. 
 
***
 
FAKTA 
Jízdní řád nové školní 
autobusové linky 
Ze ZŠ Na Šutce do Chabařovické 
Linka číslo 575 
Služská 7.20 hodin 
Kobylisy 7.21 hodin 
Štěpničná (výstupní) 7.25 hodin 
Zdroj: www.praha8.cz. Zde jsou také 
podrobné jízdní řády pro základní školu 
v Hovorčovické
 
 

 

7.10. 2011 

 Zprávy TV Prima (2 min. reportáž o azbestu na ZŠ Na Šutce, ke konci zpráv, od 26 minuty)

 http://prima.stream.cz/zpravodajstvi-prima/618381-zpravy-tv-prima-7-10-2011

 

5.10.2011

Odvysílaný pořad na ČT1 Černé ovce...

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097429889-cerne-ovce/211452801081005/

 
 

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz